Hrvatska u finalu Svjetskog prvenstva

Hrvatska je nakon produžetaka savladala Englesku rezultatom 2:1 i ostvarila najveći uspjeh u historiji svog sporta. Engleska je povela na samom otvaranju susreta.  Hrvatska je prvi put zaprijetila tek u 19. minuti. Perišić je šutirao iz daljine, ali lopta
je otišla pored gola.

Najbolju priliku u prvom poluvremenu Hrvatska je propustila u 33. minuti kada je Rebić šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali je lopta išla po sredini i Pickford nije imao problema da je uhvati. Već u narednom napadu Hrvati su ponovo bili na mukama.

Hrvatska je u drugom poluvremenu zaigrala mnogo ozbiljnije, pritiskali su odbranu Engleske, a to se isplatilo u 68. minuti. Vrsaljko je ubacio sa desne strane a u petercu se Perišić snašao na fantastičan način i pogodio za 1:1.

Posljednju priliku u 90 minuta imali su Englezi. Trippier je ubacio iz slobodnjaka u 90+2. minuti, Kane skače, ali šutira glavom pored gola. Englezi su mogli do novog vodstva u produžecima kada je u 99. minuti nakon kornera Stones šutirao, a Vrsaljko je glavom sa gol-linije spasio čist gol.

U posljednjim sekundama prvog produžetka i Hrvatska je mogla do vodstva. Perišić je sjajno proigrao Mandžukića u petercu Engleza, ali je Pickford sjajno ušao u tijelo napadača Juventusa i izblokirao njegov udarac.

A onda 109. minuta. Nakon odbijanca oko kaznenog prostora Perišić je glavom prebacio loptu do Mandžukića koji iz prve šutira lijevom nogom i matira Pickforda za preokret i pobjedu Hrvatske rezultatom 2:1.