MENI

DSC_0079

Hippy Klupa, Slatko ćoše, Trgovke, Štrosa ili nešto peto, gdje je najbolja kafa u Sarajevu? Pišite nam u komentarima!

Ljubitelj ste dobre kafe, šiše, turskog čaja ili ipak tradicionalnih kolača ili dobre klope, koje su to lokacije koje su vas oduševile. Utorak poslijepodne prošetali smo Sarajevom, Baščaršijom i obišli kultne lokacije Štrosmajerovu koja nije što je nekad bila, Hippy Klupu, Trgovke, a nismo mogli da obiđemo Slatko ćoše.

U galeriji pogledajte kako su Sarajlije i njegovi gosti proveli poslijepodne i predvečerje, kuda se najviše kreću, a u komentarima nam pišite ko kuha najbolju kafu, preporučite specijalni kolač ili jednostavno lokaciju na kojoj se osjećate kao kod kuće.

Štrosmajerova ulica vodi pravcem jug – sjever, od ulice Zelenih beretki, do spoja ulice Ferhadija i Trga fra Grge Martića ispred Katedrale Srca Isusova. Ulicu je izgradila austrougarska uprava krajem 19. vijeka, zamislivši ovaj dio Sarajeva kao njegovo urbano “srce”. Nazvali su je tada Rudolfova, u čast prijestolonasljednika Rudolfa Franza Karla Josipa, sina cara Franje Josipa I.

Upravo na mjestu, gdje su se sreli i zagrlili Istok i Zapad, otvoreni su prvi moderni slastičarski obrti u Sarajevu. Na sva četiri ćoška raskršća ulica Ferhadija, Sarači i Gazi Husrev-begova su u nekom trenutku vremena djelovale slastičarne, pa upravo po tome to mjesto, ta glavna kapija Baščaršije dobi i svoje neformalno ime – Slatko ćoše. Prvi je, još 1892. godine, na sjevernom ćošetu Gazi Husrev-begove i Ferhadije slastičarnu otvorio Rifat Bin Šaban.

Hippi Klupa svoju popularnost je stekla još u vremenu “Sarajke” i dok tu nije ni bilo mjesta za popiti omiljeno piće. “Hipi” klupa, dužine 20 metara, je sagrađena na početku velikog parka, a prekoputa poznate kafane “Park”, često farbana tamno-zelenom bojom od strane parkaša, koji nisu uvijek davali prolaznicima do znanja da je klupa tek ofarbana, pa bi se poneko “upecao” i dobio par zelenih štrafti preko pantalona. 

Trgovke je naziv ulice u obliku slova U, u čijem središtu se nalazi omanji trg, a koja je svojom bazom, odnosno zapadnom stranom naslonjena uz Kolobara han, dok na istoku kracima izbija na ulicu Baščaršija (Baščaršijski trg). Ulica Trgovke nalazi se na mjestu gdje je nekada stajao prvi sarajevski bezistan, kojeg je još u prvoj polovini 16. stoljeća podigao Mehmed-beg, sin osnivača Sarajeva Isa-bega Isakovića. Danas je okupljalište ljubitelja “šiše” i dobre kafe.

Komentariši

Pratite nas na društvenim mrežama

Vremenska prognoza za danas

SARAJEVO

Kursna lista