MENI

Eterična ulja – rješenje za nesanicu

Aromaterapija zaista djeluje protiv nesanice, a eterična ulja itekako pomažu zaspati.

Poremećaji spavanja poprimaju razmjere epidemije, a Nacionalno udruženje za spavanje procjenjuje da više od trećine odraslih osoba ne može odspavati potreban broj sati.

Hronična nesanica i drugi oblici nedostatka sna povezani su s nizom fizičkih, mentalnih i psiholoških simptoma.

To uključuje promjene raspoloženja i povećanu razdražljivost, probleme s koncentracijom i pažnjom, neuspjehe u prosuđivanju i donošenju odluka, fiziološke promjene, kao što su poremećaji u radu mozga i proizvodnji hormona, smanjena imunološka zaštita od bolesti, pretjerani apetit i debljanje, veći rizik od dijabetesa i razne demencije, preaktivan živčani sistem, hronični umor pa čak i preranu smrt.

Sada je nauka potvrdila da bočice aromatičnih eteričnih ulja djeluju, čak sugerišući da neke arome mogu pomoći u izgradnji mozga i sjećanja dok spavate.

Zaista, istraživači tvrde da “olfaktivno obogaćivanje” – udisanje ugodnih mirisa tokom sna – utječe na rad mozga na načine koji značajno poboljšavaju kogniciju i jačaju pamćenje.

Zašto je osjet mirisa tako bitan za spoznaju, emocije i opće živčane funkcije?

Miris je izravno povezan s pamćenjem, a za razliku od ostalih osjetila, poput vida i sluha, olfaktorni živci povezani su izravno s putem bijele tvari u mozgu koja igra značajnu ulogu u učenju i kodiranju pamćenja.

Istraživači su brzo istaknuli da olfaktorna stimulacija ne utječe izravno na područja mozga odgovorna za kontrolu sna.

Međutim, kažu da korištenje prirodnih mirisa može produbiti sporovalni san, koji se smatra najmirnijim dijelom ciklusa spavanja.

Najproučavaniji miris za poboljšanje sna bila je lavanda, ali prijašnji izvještaji navode i blagotvorno djelovanje prirodnih ulja poput jasmina, ruže, kamilice, koji su navodno učinkoviti u ublažavanju anksioznosi i depresije, pa čak i cedra.

Komentariši

Pratite nas na društvenim mrežama

Vremenska prognoza za danas

SARAJEVO

Kursna lista