Cvijet soli (franc. Fleur de sel) je tanki sloj kristalića soli koji se pojavljuju na površini mora i skupljaju se veoma polako. Cvijet soli je veoma dragocjena forma soli koja može biti dosta skuplja od obične jer se skuplja samo u određenim dobima dana i godine, a nema je mnogo.
Najpoznatije mjesto uzgoja cvijeta soli je Francuska, a proizvodi se i u Hrvatskoj u solanama u Ninu i na otoku Pagu. Proizvodi se tokom jula i augusta kada morska voda isparava pod utjecajem jarkog sunca.
Najčešće je bijele ili blijedo sive boje, a ponekad može imati i lagani rozi ton.
Ova sol je kvalitetnija jer je manje rafinisana pa sadrži veći udio minerala. Okusom je manje slana jer sadrži manje natrijevog hlorida (97%) u odnosu na uobičajenu kuhinjsku sol.
Sadrži i veću količinu vlage od obične soli – do 10% (za razliku od 0.5% u uobičajenoj soli). Vlaga omogućava kristalima da se spoje i formiraju oblike latica ili pahuljica.
Cvijet soli je ljekovit jer sadrži brojne minerale kao što su:
magnezij (0.4%),
kalij (0.2%),
kalcij (0.1%),
željezo (5 mg/kg).
Ova vrsta soli u prodavnicama sadrži i jod, fosfor, brom, cink, natrij, mangan, bakar i silicij. Međutim, ti se minerali nalaze u tragovima i nema ih puno više nego u “običnoj” soli.
Ova sol koristi se samo u posljednjem koraku pripreme jela kao začin za intenziviranje okusa. Cvijet soli se ne upotrebljava za kuhanje. Na vrućim jelima se brzo topi, a na hladnim jelima može imati i dekorativnu funkciju.
Često se koristi kao pojačivač okusa u namirnicama kao što su:
jaja,
riba,
meso,
povrće,
čokolada,
karamela.
Može se koristiti i za njegu lica i kože jer ne sadrži aditive i dodatke joda. Možete ju koristiti kao piling kako biste poboljšali cirkulaciju i odstranili mrtve stanice kože ili prilikom upale mišića.
Postupak dobivanja cvijeta soli je ručan pa je samim time i znatno skuplji od obične kuhinjske soli. Cijene ove soli se kreću između 10 i 15 KM za 100 g.
Ako planirate koristiti samo cvijet soli u prehrani, morate pripaziti jer on nema dodane jodi. Jod se dodaje u sol koja se koristi u prehrani u zemljama gdje tlo nije bogato jodom. Jod je važan za rad mnogih organa u tijelu, a posebno štitnjače.