MENI

kako-ai-tehnologija-pomaze-u-pronalazenju-buducih-olimpijaca-c930bd20-50d7-11ef-b2d2-cdb23d5d_66b5d12765532

Kako AI tehnologija pomaže u pronalaženju budućih olimpijaca

Fanovi na Olimpijadi u Parizu isprobavaju novi sistem za otkrivanje talenata zasnovan na vještačkoj inteligenciji, koji se nada da će pronaći buduće osvajače zlatnih medalja.

Developeri sistema imaju cilj da koriste prenosivu verziju ove tehnologije kako bi doveli naprednu sportsku nauku u udaljena područja širom svijeta.

Dok alarm zvoni, Tacto panično trči da dodirne infracrvene senzore ispred sebe dok neki od njih iznenada zasvijetle plavo. Ne mnogo dalje, njegov mlađi brat Tomo trči niz kratku traku dok njegova kretanja prate serije kamera. Sedmogodišnji i četverogodišnji braća iz Jokohame, Japan, učestvuju u seriji testova zasnovanih na vještačkoj inteligenciji koji su posebno postavljeni u blizini Olimpijskog stadiona u Parizu, piše BBC.

Cilj sistema je da identifikuje potencijalne osvajače zlatnih medalja u budućnosti. Podaci se prikupljaju iz pet testova koji uključuju aktivnosti poput trčanja, skakanja i mjerenja snage stiska. Ove informacije se zatim analiziraju kako bi se procijenila snaga, eksplozivnost, izdržljivost, vrijeme reakcije, snaga i agilnost osobe. Rezultati se uspoređuju sa podacima profesionalnih i olimpijskih sportista.

“Koristimo računarsku viziju i historijske podatke, tako da prosječna osoba može da se uporedi sa elitnim sportistima i vidi kojem sportu je fizički najprikladnija,” kaže Sara Vikers, šefica Intelovog olimpijskog i paraolimpijskog programa.

Nakon završetka testova, svakom učesniku se kaže koji sport bi bio najprikladniji za njih sa liste od 10 sportova. Intel kaže da se svi podaci prikupljeni od učesnika brišu nakon završetka procesa.

Pored tehnologije, mladi braća se zabavljaju tokom testa. “Svidio mi se,” kaže Tacto. “Svidio mi se dio gdje smo morali da trčimo što brže.”

Sistem vještačke inteligencije koji je dostupan posjetiocima u Parizu 2024. ima mnogo manju, prenosivu verziju koja može da se koristi na većini uređaja koji imaju osnovnu kameru i malo računarske snage. “Samo uz mobilni telefon, tablet ili PC imate priliku da uđete u mjesta gdje ranije niste mogli da idete,” kaže Sara.

Ova tehnologija vještačke inteligencije može da procjeni performanse ljudi samo analiziranjem video zapisa sa kamere bez potrebe za fizičkim senzorima. Međunarodni olimpijski komitet je nedavno odnio sistem u Senegal, gdje je obišao pet različitih sela i procijenio više od 1.000 djece u pogledu njihovog atletskog potencijala. U saradnji sa Nacionalnim olimpijskim komitetom Senegala, i nakon dodatnog kruga naprednijih testova, identifikovano je 48 djece sa “velikim potencijalom,” i jedno sa “izuzetnim potencijalom.”

Oni su dobili ponude da se pridruže sportskim programima ako žele, kako bi se vidjelo koliko daleko mogu da odvedu svoje atletske sposobnosti. Namera je da se sistem proširi i koristi za pružanje prilika ljudima u područjima koja bi bilo nemoguće doseći sa većim sistemima procjene.

Nazad na Olimpijskom stadionu, mladi Tacto je dobio rezultate – identifikovan je kao potencijalni sprinter. On je oduševljen, iako kaže da trenutno više voli fudbal i tenis.

Komentariši

Pratite nas na društvenim mrežama

Vremenska prognoza za danas

SARAJEVO

Kursna lista