MENI

2cad6281a8440d9cdc0fecd61ceb32bf

Kofein, slatkiši, alkohol: Ove navike u ishrani remete san

Ishrana je veoma važna za kvalitet i kvantitet sna. Hronična iscrpljenost i nedostatak sna mogu utjecati na endokrini i kardiovaskularni sistem, a vremenom to može dovesti do razvoja promjena u metabolizmu glukoze u krvi kao i kardiovaskularnoj funkciji.

Naprimjer, nedostatak sna je povezan sa povećanim rizikom od razvoja kardiovaskularnih bolesti, kao i moždanog udara – piše portal mindbodigreen.com.

Kako hrana i piće utječu na san

Hrana koja sadrži sastojke koji podstiču san, kao što je triptofan koji se nalazi u jajima, tofuu i ćuretini, pretvara se u serotonin u mozgu radi lakšeg opuštanja, prenosi b92.

Magnezijum koji se nalazi u orašastim plodovima i sjemenkama podržava opuštanje glatkih mišića i mirniji san. S druge strane, postoji nekoliko vrsta hrane, pića i načina života koji ga mogu potpuno pokvariti.

Šta sve utiče na kvalitet sna?

Kasna konzumacija kofeina

Kofein je moćan stimulans koji može ostati u tijelu do šest sati nakon konzumiranja. Zbog toga je najbolje izbjegavati pića sa kofeinom, kao što su kafa, energetska pića ili čak čaj poslije popodnevnih sati.

Iako neki ljudi kažu da doba dana kada piju kafu ne utiče na njihov san, preporučuje se da svakako izbjegavate da pijete ovaj napitak kasno i radije pređete na biljne čajeve bez kofeina.

Obratite pažnju na količinu vode koju pijete prije spavanja

Hidratacija je važna, ali pijenje previše vode neposredno prije spavanja može da vas budi tokom noći zbog potrebe za mokrenjem.

Pokušajte da rasporedite unos tečnosti tokom dana, a pijte minimalne količine tokom večeri.

Alkohol prije spavanja

Iako alkohol može učiniti da se osjećate opušteno i da vam pomogne da brže zaspite, on remeti prirodne faze sna. Alkohol može izazvati buđenje usred noći, dehidraciju i smanjiti kvalitet dubokog sna.

Samo to će vas učiniti neispavanim, a postoji mnogo istraživanja koja podržavaju samo jedno alkoholno piće dnevno.

Zašto pričamo u snu?

Hrana bogata mastima zahtijeva više vremena za varenje, što može dovesti do neprijatnosti i otežati vam da zaspite. Učinite večernji obrok lakšim, pa birajte salate, povrće, integralne žitarice i nemasne proteine.

S druge strane, konzumiranje šećera neposredno prije spavanja može dovesti do porasta i pada nivoa glukoze u krvi, što može dovesti do nemira i buđenja tokom noći. Umjesto slatkiša radije birajte voće ili jogurt.

Komentariši

Pratite nas na društvenim mrežama

Vremenska prognoza za danas

SARAJEVO

Kursna lista