Komorač ili slatki kopar – botanički rođak celera, peršuna i korijandra – odličan je izvor vitamina C i folne kiseline.
Također obiluje mineralima: kalijem, manganom, molibdenom, fosforom, kalcijem, magnezijem, željezom i bakrom.
Komorač sadrži i niz antioksidansa koji štite tjelesne stanice od oštećenja te djeluju protuupalno: kvercetin, kempferol, rutin, anetol…
Prema historijskim zapisima, sve stare civilizacije koristile su komorač u liječenju brojnih zdravstvenih tegoba, od želučanih i plućnih oboljenja, do ugriza zmija i škorpiona.
Melem za jetru i bubrege
Komorač je poznat kao čistač organizma te kao odlično sredstvo za umirenje grčeva kod dojenčadi i djece. Fitoterapeuti kažu da trudnice ne bi smjele uzimati komorač, ali u narodnoj medicini on je cijenjeni lijek za druga “ženska stanja“. Naprimjer, preporučuje se za regulaciju mjesečnice te za bolje izlučivanje mlijeka u dojilja.
Također se od davnina koristi u liječenju srčanožilnih, reumatskih i kožnih bolesti te bolesti mokraćnog i probavnog sistema. Pravi je melem za bubrege i jetru.
Od komorača se dobijaju prirodni pripravci za smirenje kašlja, ispiranje upaljenih očiju, umivanje lica te za grgljanje protiv lošeg zadaha iz usta.
Prirodni oblozi smiruju nadraženost i upale očiju
Zbog obilja hranjivih sastojaka, fine arome i lake probavljivosti (sprečava nadutost), sirovi komorač idealan je dodatak sendvičima, povrtnim i voćnim salatama.
Kombinacije namirnica koje pomažu da izbjegnete nadutost
Dobro se slaže sa zelenom salatom, tunjevinom, citrusima… Odlična je kombinacija salata od komorača, inćuna i maslina, ili salata od komorača i naranče ili jabuke.