Najbolji način da prepoznate da li je jaje svježe je metoda uranjanja u vodu.
Jaja polažemo u šerpu u koju smo sipali vodu do nivoa koji je barem dvostruko viši od visine jaja.
Ako jaja potonu i ostanu čvrsto na dnu riječ je o veoma svježim jajima. Jaja koja se pomalo dižu od dna nisu najsvježija, no svakako su još uvijek sigurna za konzumiranje.
Jaja koja plutaju su pokvarena i ne bi trebalo da se konzumiraju. Razlog plutanja jaja je vazduh. Naime, ljuska jaja je porozna i dopušta ulazak vazduha i izlazak vlage. Zbog toga se smanjuje volumen samog jaja, a raste udio vazdušne komore i jaje počinje da pluta, piše Miss7Zdrava.
Nakon što jaje razbijemo tada možemo i vizuelno procijeniti njegovu svježinu. Svježe jaje ima čvrsto i ispupčeno žumance i gusto i mutno bjelance. No, kako vrijeme prolazi, bjelance jaja postaje prozirno i gubi viskoznost, a membrana žumanca sve više slabi i na kraju lako puca.
Za ove promjene zaslužno je nekoliko hemijskih reakcija. U prvom redu dolazi do promjene pH vrijednosti jaja, odnosno jaje postaje više alkalno. Proteini bjelanaca u kiseloj sredini čvrsto se drže zajedno i dovoljno su jaki da prelamaju svjetlost, tako da bjelance vizuelno izgleda zamućena.
Kako raste pH tako slabi proteinska veza, a bjelance se sve više razilazi i čini prozirnim. U toj situaciji dolazi do promjene i u žumancu.
Žumance prima vodu iz bjelanca čime slabi njegova membrana i čitava struktura. Starije jaje, ali koje je još uvijek sigurno za konzumiranje, razliće se u tiganju i nećete uspjeti da dobijete lijepi oblik kod, na primjer, prženja jaja “na oko”.
Starija jaja će i kod kuhanja imati nepravilan oblik. Međutim, ipak postoji jedna kulinarska prednost starijih jaja, a to je da će se nakon kuhanja lakše oljuštiti.