MENI

Prirodni lijekovi za začepljen nos: Od eteričnih ulja do sljeza, kamilice i ehinaceje

Blagotvorna svojstva eteričnih ulja nude trenutno prirodno olakšanje začepljenom nosu, pogoduju disanju i pomažu u izbjegavanju širenja zaraze.

Ova posebna vrsta esencija ima dekongestivno djelovanje na nosnu sluznicu, razrjeđuje sluz te pomaže njenom izlučivanju.

Eterična ulja eukaliptusa i bora jedna su od najčešćih i najlakše dostupnih u biljnoj medicini. Njihovo uzimanje može biti za unutrašnju upotrebu (2 kapi u kašiku meda, na pun želudac), a mogu se razrijediti u neutralnoj kremi i umasirati oko nosnica ili na prsa, kako bi se olakšalo disanje tokom spavanja.

Virus prehlade ulazi u tijelo uglavnom kroz nos, usta i oči i brzo se ukorijenjuje u usnoj i nosnoj šupljini. Kada ulazite u zatvorene prostore, kihanje ili kašalj mogu biti izvor širenja. Zbog toga zračna difuzija eteričnih ulja u okoliš pomaže u izbjegavanju zaraze.

Među prirodnim lijekovima za začepljen nos ne možemo, a ne spomenuti biljke koje djeluju zaštitno i umirujuće na sluznicu.

Sljez, kamilica i anđelika zbog prisutnosti sluzi djeluju protuupalno i dekongestivno na sluznicu. Ove oficinalne biljke mogu se uzimati u obliku dekokta (u dekoktu se voda i biljka istovremeno stave na vatru i obje se dovedu do vrenja), kako bi se omogućila najbolja ekstrakcija sluzi.

Prehladu i začepljen nos možemo liječiti prirodnim imunostimulirajućim biljkama.

Ehinaceja i mačja kandža djeluju kao stimulans i kao modulator proizvodnje antitijela u limfnim žlijezdama. Ove se biljke mogu uzimati ili u preventivne svrhe ili nakon što se oboli.

Njihov unos može biti u obliku matične tinkture ili tableta.

Komentariši

Pratite nas na društvenim mrežama

Vremenska prognoza za danas

SARAJEVO

Kursna lista