Evo zašto su toliko učinkovite.
Bogate su vlaknima
Samo četiri do šest suhih šljiva osiguravaju oko 11 posto dnevne potrebe za vlaknima – i to uglavnom netopivim vlaknima koja pomažu u formiranju stolice i potiču redovnu probavu. Ta vlakna ne upijaju vodu, već je privlače prema debelom crijevu, što pomaže omekšati stolicu i olakšava njezino izbacivanje, piše EatingWell. Studija iz 2019. potvrdila je da konzumacija pola čašice suhih šljiva dnevno, uz dovoljnu količinu vode, značajno povećava učestalost i količinu stolice.
Sadrže sorbitol
Sorbitol je prirodni šećerni alkohol koji se nalazi u šljivama, breskvama i kruškama, a poznat je po svom blago laksativnom učinku. Djeluje tako da zadržava vodu u crijevima, sprječava isušivanje stolice i olakšava prolazak, ističe dr. de Latour, prenosi Index.hr.
Izvor su polifenola
Polifenoli su antioksidansi koji podržavaju zdravu crijevnu floru – potiču rast “dobrih” bakterija, a smanjuju broj onih štetnih. Suhe šljive imaju više polifenolnih spojeva od većine drugog voća, što dodatno pridonosi njihovoj učinkovitosti u borbi protiv zatvora.
Još nekoliko korisnih savjeta za lakšu probavu
- Pijte dovoljno tekućine – barem 8 čaša vode dnevno. I topli napitci, poput čaja od mente, mogu pomoći.
- Krećite se redovno – fizička aktivnost potiče rad crijeva, a 150 minuta sedmično može napraviti veliku razliku.
- Kašičica maslinovog ulja – ispijanje jedne kašike može pomoći podmazati crijeva i ublažiti upalu.