MENI

Vlasac za dobar okus i još bolje zdravlje

Višegodišnja lukovica koja se često koristi u kulinarstvu ima mnoga ljekovita svojstva te može pomoći u nekim tegobama.

Luk vlasac jedna je od najotpornijih vrsta luka. Malen je, ali može prezimiti i najhladniju kontinentalnu zimu. Lukovica mu se nalazi ispod zemlje, ima tanku kožu, a iz lukovice izbijaju gusti, cjevasti listovi. Sivo zelenkaste su boje, a mogu narasti u visinu od 15 do 45 centimetara. Jestivi su mu i cvjetovi. Poznata imena su i drobnjak, ptičji luk, sitni luk i rezanac.

Vlasac cvjeta od maja do jula i tada se pojavljuju ljubičasti ili crvenkasti cvjetovi. Ovaj luk može se saditi, ali raste i samoniklo u područjima obale rijeka i vlažnim livadama.

Prepoznatljiv je po svom nježnom ali intenzivnom mirisu. Glavna mu je prednost otpornost na hladnoću, pa tako može bez problema preživjeti i u teglicama. Raste vrlo brzo pa se može mnogo koristiti, čak oko pet puta tokom sezone rasta. Dolazi iz sjevernih krajeva i manje je ljut od na primjer crvenog ili bijelog luka.

Branje vlasca nije nimalo komplikovano jer se mogu koristiti obične makaze te ne postoji nikakav poseban način branja. Brzo se oporavlja i ponovno raste. Od vlasca se upotrebljavaju sjeckani listovi i cvijet.

Blagotvorna svojstva vlasca dolaze iz njegovih eteričnih ulja. Sadrži i vitamine A, B1 i B2, kalcij, kalij, magnezij, bakar, fosfor i željezo. Ljekovita svojstva utječu na smanjivanje krvnog pritiska, poticanje apetita i poboljšavanje probave. Zbog navedenih svojstava može se koristiti za čišćenje krvi i organizma.

Vlasac se često koristi kao začin u našem predjelu, ali i u čitavoj Europi. Ako ga berete ili kupujete, zapamtite da ga u kulinarstvu koristite svježeg. Ako ga želite koristiti idućeg dana, nemojte ga stavljati u vodu jer će tada postati gnjecav. Najbolje bi bilo da ga umotate u vlažnu krpu i takvog stavite u frižider. Pri upotrebi vlasca potrebno je narezati ga na sitne komadiće pa se takav može dodavati supama od povrća, omletima, ruži, umacima, jogurtima i sličnim jelima. Često se koristi u kineskoj kuhinji nakon prženja ili pred kraj kuhanja. Odlično se slaže sa svježim sirom i salatama.

Uporaba vlasca se preporučuje dok je svjež te da se ne kuha dugo. Ako ga dodajete u supe ili druga jela, najbolje bi bilo stavljati ga pred kraj kuhanja jer će dugim kuhanjem izgubiti svoja ljekovita svojstva. Možete ga kombinovati i sa ostalim začinima. Odlično se slaže s peršunom, hrenom i estragonom.

Komentariši

Pratite nas na društvenim mrežama

Vremenska prognoza za danas

SARAJEVO

Kursna lista