Očekuje se da će nebeski vatromet osvijetliti noćno nebo dok Zemlja prolazi kroz oblak kometne prašine, koji proizvodi do 100 meteora svakog sata.
Ako je nebo vedro, kiša meteora Perzeida trebala bi biti vidljiva diljem Europe od zalaska sunca u noći 12. augusta do ranih sati 13. augusta.
Događaj je povezan s fragmentima koje je ostavio Swift-Tuttle, komet koji kruži oko Sunca jednom svake 133 godine.
Meteoroidi s kometa, uglavnom ne veći od zrnca pijeska, izgaraju kad udare u Zemljinu atmosferu brzinom od 90 km u sekundi, stvarajući mlaz svjetlosti na nebu.
Vršne temperature mogu doseći između 1.648 i 5.537 stepeni Celzijevih kada dođu u atmosferu.
Meteori se nazivaju Perzeidi jer se čini kao da izlaze iz zviježđa Perzej.
Premda dosežu vrhunac u noći 12. augusta, Daniel Brown, vanredni profesor astronomije na Univerzitetu Nottingham Trent, rekao je da valja paziti na sekundarni vrhunac, ako se dogodi.
“Kiša meteora polako se povećava od sredine jula da bi dosegla vrhunac aktivnosti od 100 na sat 12. augusta, kada se smanjuje do kraja augusta. Najbolje vrijeme ove godine tokom glavnog vrhunca je druga polovica noći, to jest rani sati 13. augusta. Nađite mjesto koje je mračno, daleko od izravne svjetlosti”, kazao je.
Rekao je da će gledaocima trebati do 30 minuta da se prilagode na tamu, da budu strpljivi i da je najbolje posmatrati veliki raspon neba jer će meteori biti vidljivi posvuda.