Jučer je u prostorijama Obala Meeting Pointa održana osnivačka konferencija Maker inicijative u Bosni i Hercegovini. Konferencija je okupila predstavnike mejkera iz BiH i svijeta, formalnog i neformalnog obrazovanja te ambasadore, inovatore i predstavnike tehnoloških parkova iz BiH i okruženja. Svi prisutni imali su priliku da kroz zanimljive diskusije govornika raspoređenih u tri panela saznaju šta je to Maker inicijativa i kako će ona doprinijeti jačanju Maker zajednice.
Koliki je potencijal jednog ovakvog projekta najbolje možemo vidjeti iz iskustava međunarodnih partnera – otvoren način razmišljanja i spremnost dijeljenja znanja, sposobnosti, potrebnih alata i materijala su ključni u stvaranju društva sposobnog za kreiranje novih vrijednosti.
Izvršni direktor FabLab-a u Budimpešti David Pap podijelio je svoje impresije kada je riječ o njegovom prvom susretu sa Maker pokretom u Barceloni „Prije deset godina radio sam u organizaciji za istraživanje i inovacije, moja dužnost je bila razviti sposobnosti mladih ljudi. Za mene je to bio pravi izazov. Tada sam posjetio Barcelonu i po prvi put se susreo sa Maker pokretom i njihovim FabLab-om. Bio sam fasciniran njihovim slobodnim načinom razmišljanja! Profesori, studenti, drugi ljudi imali su pristup i mogućnost učenja i korištenja inovativne tehnologije, prostora i znanja drugih. Svi su bili dio jedne zajednice, svi su dijelili zajedničke interese i na taj način kreirali bolja rješenja.“
Maker inicijativa je podržana od strane profesora sa Univerziteta u Tuzli, Zenici i Sarajevu, predstavnika tehnoloških parkova, inovacijskih centara, Centara za edukaciju, kao i Centra za mlade. Kroz zanimljivu diskusiju o problemima sa kojima su se susretali u polju kreiranja novih vrijednosti, nedostacima formalnog sistema obrazovanja i drugim faktorima lokalnog tržišta istakli su koliki je značaj povezivanja.
Denis Bećirović, asistent-profesor Univerziteta u Tuzli je upoznao prisutne koliko je povezivanje sa drugim kolegama doprinijelo u prevazilaženju situacije sa kojima su se susreli početkom pandemije u izradi vizira za medicinske radnike:„Makerspace, odnosno laboratorijski prostor nas je natjerao nužno da se povežemo 2020. – pandemijske godine, kada su zdravstveni radnici ostali goloruki… Kada smo se uvezali svi međusobno i kada smo shvatili da nismo jedni drugima konkurencija, već da smo jedni drugima podrška i da samo zajedno možemo da nadvladamo to čudo koje se javilo u tom trenutku.“
Ideje često propadaju jer ne bivaju predstavljene na pravi način. Nosioci ideja nisu uvijek i najbolji prezentatori istih. Profesorica Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Melika Husić-Mehmedović je naglasila koliki je značaj uvezivanja Mejkera sa poznavaocima biznisa i tržišta.
„Ovakvi skupovi, razgovori i zajednice potiču uključivanje svih zainteresiranih strana u razvoj inovacija. Svi smo zatvoreni u svoje fakultete, svoje labaratorije, u svoje teme kojima se bavimo. Tako sa jedne strane imamo sjajne studente biznisa koji nemaju ideje pa ne mogu da naprave dobar biznis plan nekog konkretnog outputa. Sa druge strane imamo sjajne studente mašinstva, tehničkih fahulteta kojima nedostaje biznis znanje uokvireno u jedan funkcionalan okvir da ponude sutra zaista ozbiljnu inovaciju na tržištu. Prema tome, povezivanje nije dovoljno samo na višem institucionalnom nivou, već uvezivanje je potrebno i na interdisciplinarnim ili multidisciplinarnim nivoima“.
Projekat “Uspostavljanje Maker pokreta u Bosni i Hercegovini i jačanje u Višegradskoj regiji” podržan je od strane Međunarodnog višegradskog fonda, a implementira ga FabLab Bosna i Hercegovina u saradnji sa partnerskim organizacijama: Robisz.To (Poljska), FabLab Budapest (Mađarska), AGNICOLI (Slovačka), Make more (Češka).
Konferenciju su podržali QSS, 3D Republika,Webstudioi medijski partneri BHRT – Radio televizija Bosne i Hercegovine, Radio M i Federalna novinska agencija – FENA.