Muzikološko društvo Federacije BiH i Univerzitet u Sarajevu – Muzička akademija sa zadovoljstvom najavljuju 14. izdanje Međunarodnog simpozija “Muzika u društvu”, koji će se održati od 24. do 26. oktobra 2024. godine u Gazi Husrev-begovoj biblioteci, dok će neke od popratnih programskih aktivnosti biti upriličene i u Galeriji Bosanskog kulturnog centra Kantona Sarajevo, te Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine.
Međunardni simpozij “Muzika u društvu” najznačajniji je bosanskohercegovački i jedan od vodećih regionalnih naučnih skupova ove vrste, koji se bijenalno održava od 1998. godine.
Načelna tema Simpozija označava njegovo usmjerenje ka višedimenzionalnom, diversificiranom i transdisciplinarnom diskursu savremene nauke o muzici, kako u bosanskohercegovačkim, tako i u internacionalnim okvirima.
Svečano otvaranje Simpozija bit će upriličeno danas u 17.00 sati u Gazi Husrev-begovoj biblioteci. Tim povodom će etnomuzikologinja i profesorica na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu acc. prof. dr. Jasmina Talam održati plenarno predavanje pod nazivom “Etnomuzikologija u vrijeme rata: pogled iz Bosne i Hercegovine”.
U 18.30 bit će održan koncert ansambla Etnoakademik, koji će izvesti reprezentativne primjere starije i mlađe, vokalne i vokalno-instrumentalne, svjetovne i duhovne te gradske i seoske muzičke baštine Bosne i Hercegovine.
U petak, 25. oktobra, osim radnih sjednica, program u Gazi Husrev-begovoj biblioteci će uključiti i panel Muzika za djecu i mlade u Bosni i Hercegovini (1945–1991), a zatim i promociju knjige “Život i djelo Elly Bašić”, autorice Denis Vasilj u 14.30, te u 17.00 plenarno predavanje Leona Stefanije, profesora muzikologije na Fakultetu za umjetnost u Ljubljani, na temu “Muzički arhetipovi: Međutonovi muzičkog istraživanja u internetskom dobu”. U Galeriji Bosanskog kulturnog centra Kantona Sarajevo u 19.00 sati bit će priređen koncert Ususret 70 godina Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu (izbor iz opusa profesora kompozicije).
Međunarodni simpozij “Muzika u društvu” održava se u saradnji sa Gazi Husrev-begovom bibliotekom, Bosanskim kulturnim centrom Kantona Sarajevo, Zemaljskim muzejom BiH, a uz podršku Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo, Federalnog ministarstva nauke i obrazovanja, Fondacije za muzičke, scenske i likovne umjetnosti, Fondacije za izdavaštvo i AMUS – Asocijacije kompozitora – muzičkih stvaralaca.