MENI

12

Predstavljena izdanja Udruženja za modernu historiju

Udruženje za modernu historiju iz Sarajeva u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci (NUB) BiH predstavilo je izdanja objavljena u 2021. i 2022. godini. Riječ je o oko 15 naslova, knjiga i zbornika.

Predstavljeni su, između ostalih, Zbornik “Reprezentacije nasilja u jugoistočnoj Evropi 20. stoljeća”, “Historičar u javnosti” Husnije Kamberovića, “BiH u političkoj projekciji intelektualnih krugova 1991-1996”  Edina Omerčića, “Handžar divizija. Waffen-SS u Bosni 1943-1945” Xaviera Bougarela, te časopis Udruženja za modernu historiju “Historia Moderna”.

O knjigama su govorili Husnija Kamberović, Vera Katz, Merisa Karović Babić i Enes Omerović.

Predsjednik Udruženja za modernu historiju Husnija Kamberović kazao je da se radi o knjigama koje imaju  različite fokuse u svom istraživanju.

– Za naše Udruženje je karakteristično da mi ne želimo da budemo zatvoreni unutar akademskih krugova, nego želimo dijalog sa javnošću. Želimo da ono što mi radimo kao profesionalni historičari na najbolji način i što je moguće više proširimo u šire društvene strukture – kazao je Kamberović, istakavši da Udruženje radi na otvaranju nauke javnosti, modernom  pristupu istraživanjima, kao i uvezivanju sa historičarima regiona i svijeta.

U zborniku “Reprezentacije nasilja u jugoistočnoj Evropi 20. stoljeća” objavljeni su radovi doktoranata iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Slovenije, koji su u okviru projekta koji podržava Heinrich Böll Foundation “Rat, civili, migracije: Bosna i Hercegovina i jugoistočna Evropa 1942.-1992.˗2022 godine”, o ovim pitanjima diskutirali na History Festu. Zbornik pokazuje kako je dvadeseto stoljeće – stoljeće nasilja: veliki ratovi su donijeli ogromna materijalna razaranja, masovna stradanja civila, pokrenuli velike izbjegličke talase koji su završavali dubokim demografskim promjenama, a iskustva na Balkanu su posebno bila tragična. Balkanski ratovi početkom 20. stoljeća, potom Prvi i Drugi svjetski rat, te posebno ratovi 1990-ih, ostavili su trajne i duboke posljedice na razvoj balkanskih društava.

Knjiga “Historičar u javnosti” autora Husnije Kamberovića omogućuje zainteresiranima ne samo u Bosni i Hercegovini nego i drugim zemljama dodatno upoznavanje s temama koje su osobitim predmetom sveprisutne stereotipizacije i političke (zlo)upotrebe, “politički motiviranih interpretacija prošlosti”.

Vera Katz je govoreći o ovom izdanju navela da je riječ o izabranim Kamberovićevim intervjuima, saopštenjima, tekstovima u kojima Kamberović reaguje na različite pojave u društvu.

Katz je istakla da je ova knjiga primjer kako se argumentirano izlazi u javnost.

Knjiga Edina Omerčića “BiH u političkoj projekciji intelektualnih krugova 1991-1996” razmatra ulogu intelektualnih krugova i njihov neposredni uticaj na političku moć te nastoji utvrditi na koji su način svojim angažmanom doprinosili pitanjima rješavanja ustavno-pravnog uređenja Bosne i Hercegovine tokom prve polovice devedesetih godina dvadesetog stoljeća, odnosno od održavanja prvih višestranačkih izbora u Bosni i Hercegovini do potpisivanja Daytonskog mira krajem 1995. godine.

– Naše političke elite koje su došle nakon izbora su radile na jednom procesu razbijanja bosanskohercegovačkog bića u jednu ruku. A u drugu ruku radile, što vidimo nakon svakih izbora, na pljački bosanskohercegovačkih resursa u svoju korist – smatra Omerčić.

On je kazao da su se bh. elite, istina, nadopunjavale mlađim kadrom ali je fokus ostao isti a to nije bh. državna politika nego dezintegracija BiH u svakom pogledu.

Komentariši

Pratite nas na društvenim mrežama

Vremenska prognoza za danas

SARAJEVO

Kursna lista