Na Jahorini je 23. avgusta otpočeo treći po redu, istinski umjetnički spektakl pod nazivom „Jahorina Open Space Hub“, koji je okupio veliki broj umjetnika različitog profila, a koji će jahorinskom prirodnom okruženju dati posebnu notu.
Ovaj savremeni umjetnički događaj sastojaće se od 4 cjeline, i to Valeri (fotografija), Muralisanje (murali i slike), Recover (skulptura i instalacija), te Echo (muzika), a u subotu, 27. avgusta, sa početkom u 19h, u Olimpijskom baru na 1.879 metara nadmorske visine, održaće se završna Izložba polaznika „Jahorina Open Space Hub“- a. Izložba će objediniti umjetničke radove koji su nastali iz planinske prirode na temu „Životinjski svijet Jahorine“ uz spektar muzičkih žanrova gudačkog kvarteta „Duende“.
Beskrajne ljepote olimpijske planine Jahorine svojim nevjerovatnim umijećem dočaraće veliki broj učesnika ovogodišnjeg „Jahorina Open Space Hub“- a, ali i odabrana ekipa najmlađih i najslađih umjetnika, djece, od 7 do 14 godina starosti, za koje je pripremljena neprikosnovena zabava 29. avgusta.
Ovogodišnje izdanje „Jahorina Open Space Hub“- a trajaće sve do 30. avgusta, i za to vrijeme okupiće veliki broj sjajnih umjetnika, od kojih su izdvojeni samo neki u tekstu koji slijedi.
Mina Gospavić, britansko-srpski umjetnik i arhitekta sa prebivalištem u Berlinu, autor je „Kuće za supu od graška“, instalacije koja naglašava rizike od urbanog zagađenja, u Londonu (2016), i „Opservatorije“, rotirajućeg umjetničkog studia od pougljenjenog drveta, koji je putovao Engleskom u periodu od 2014. do 2016. godine. Njeni su radovi su uključeni na grupne izložbe u Haze Gallery u Berlinu (2020), Peckham Levels (2016.), kao i u Kraljevkom institutz britanskih arhitekata (Royal Institute of British Architects) u Londonu (2013), a upravo iste godine je proglašena za „Najboljeg prvog izlagača” na ljetnoj izložbi Kraljevske akademije (Royal Academy of Art) u Londonu.
Iva Bekić, rođena 1987. godine u Beogradu, kao priznati arhitekta na našim prostorima, predstavljala je Republiku Srbiju na Venecijanskom Bijanalu arhitekture. U rodnom gradu veoma uspješno završila je Arhitetktonski fakultet, koji joj je bio osnova da u godinama koje su uslijedile osnuje sopstveni arhitektonski biro pod nazivom „Spacelove Studio“, zajedno sa Marijom Blagojević.
Vladimir Milanović, rođen 1993. godine u Foči, diplomirao je na Akademiji Likovnih umjetnosti u Trebinju, na odsjeku slikarstvo u klasi profesora Sava Pekovića, a za vrijeme svoje dosadašnje karijere izlagao je više puta kolektivno i samostalno. Autor je desetine murala u Foči, Višegradu, Kalinoviku i ostalim opštinama u regiji, a trenutno je zaposlen kao profesor pripravnik u SŠC „Foča i SŠC „Gimnazija Kalinovik”.
Milica Mrvić, fotograf i art direktor, rođena je u Beogradu, gdje je 2011. godine diplomirala na Fakultetu primijenjenih umjetnosti, na odsjeku primijenjena grafika, atelje fotografija. Kao autor, iza sebe ima nekoliko samostalnih i grupnih izložbi širom Evrope, a radila je i kao član redakcije časopisa za kulturu fotografije „ReFoto”, te kao urednik njegovog online izdanja, a potom i kao šef produkcije „Wannabe” magazina i „Wannabe Media” studija. Jedan je od osnivača nezavisne umjetničke organizacije „Medvedi”. Od 2014. godine radila je samostalno na relaciji Beograd i Budimpešta, no od 2018. godine, zajedno sa Flanek Peterom osniva studio „Mitz po Flitz”, koji se bavi kreativnom i art direkcijom, fotografijom i stop motion animacijom.
Sonja Gajić, tridesetšestogodišnji umjetnik i vajar iz Beograda, prikazuje životinjski svijet Jahorine iz svoje perspektive tehnikom akvarel, a njeni radovi se izlažu kroz mnogobrojne izložbe, kako u region, tako i u cijelom svijetu.
Najmlađa učesnica ovogodišnjeg izdanja „Jahorina Open Space Hub”-a je sedamnaestogodišnja Mina Jovičić iz Čačka, koja iako vrlo mlada, uveliko stvara. Kroz svoj rad, motivisana temom, prikazala je grupu jahorinskih konja, koji će sve prisutne naprosto očarati. „Jahorina Open Space Hub”, ali i Olimpijski centar Jahorina kao organizator cjelokupnog događaja, ponosan je što može da njeguje mlade potencijale kao što je Mina, u izgradnji i stvaranju profesionalnih radovi koji će vrlo brzo ugledati svjetlost dana, a njihovo stvaraštvo postati prepoznato širom svijeta.
Autor ideje za stvaranjem i realizacijom sada već trećeg po redu „Jahorina Open Space Hub”-a je Marije Nišić, koja živi, radi i stvara na Jahorini. Marija je željela da svoju inspiraciju planine prenese na što veći broj umjetnika, ali i da učini da Jahorina svoim ljepotama dobije svoje zasluženo mjesto u oblasti umjetnosti.
Marija Nišić rođena 1987. godine u Beogradu, gradu u kojem je stekla i svoje obrazovanje, tačnije na Fakultetu primijenjenih umjetnosti, na Umjetničkom Univerzitetu u Beogradu, na odsjeku primijenjena grafika, atelje fotografija. Iza sebe ima više samostalnih i grupnih izložbi, a bila je i jedan od članova delegacije umjetnika za kandidaturu Beograda za prestonicu grada kulture za 2020. godinu, posjeta gradu Essen, Njemačka. Osnivač je fotografske kolonije “1000 boja Stare planine”, koju kasnije prenosi na Jahorinu, gdje nastaju „Valeri Jahorine”. „Valeri Jahorine” postaju dio „Jahorina Open Space Hub”-a, u kojoj će svi posjetioci beskrajno uživati 27. avgusta. Trenutno je zaposlena kao art menadžer Olimpijskog centru Jahorina, gdje se bavi se fotografijom i grafičkim dizajnom.
Učesnici “Jahorina Open Space Hub”-a tokom svih 7 dana događaja biće smješteni u hotelu Vučko na Jahorini.