MENI

22

Izložba fotografija “Opsada/Siege” Paula Lowea otvorena u Vijećnici

Britanski fotograf Paul Lowe svojim foto objektivom boraveći u Sarajevu u vrijeme opsade bilježio je svakodnevnicu i život građana i građanki Sarajeva.

U sklopu obilježavanja 30 godina od početka opsade Sarajeva, glavnog grada Bosne i Hercegovine, u Vijećnici je otvorena izložba fotografija “Opsada/Siege” Britanca Paula Lowea.

Izložbu je otvorila gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić: “Naše sugrađane koji nisu preživjeli opsadu nikada nećemo zaboraviti jer su naša sjećanja na njih sjećanja na današnju slobodu i na našu domovinu. U ime građana i građanki grada Sarajeva,a posebno mladih generacija posebno sam zahvalna autoru Paulu Loweu.”

”Između 1992. i 1996. godine Paul Lowe je boravio u Sarajevu, dokumentujući naš svakodnevni život. Na njegovim fotografijama mogu se vidjeti stanovnici Sarajeva koji pokušavaju pretrčati uski prolaz u snajperskoj aleji, možemo vidjeti ranjenike dok u bolnicama pokušavaju dobiti pomoć nakon ranjavanja, ali i prekrasne Sarajke koje su svojom ljepotom prkosile nedaćama agresije”, rekla je Karić.

Lowe je naveo kako su fotografije svjedočanstvo o hrabrosti građana Sarajeva koji su se suprotstavili opsadi protiv civilizacije prije 30 godina, a dodao je kako se nažalost iste stvari dešavaju danas u Ukrajini.

Gradonačelnica Karić tokom obraćanja prisjetila se svog ranog djetinjstva u periodu kada je počela opsada Sarajeva koja je trajala 1.425 dana.

”Tokom opsade naš prekrasni grad Sarajevo iz moderne metropole, koja je bila domaćin Zimskih olimpijskih igara 1984. godine, pretvoren je u ratno poprište. Uprkos svim nedaćama građani Sarajeva su pokazali nevjerovatnu hrabrost i pružali otpor agresiji kroz umjetnost i kulturu. Strahote sa kojima se Sarajevo suočavalo tokom opsade zabilježili su i svakodnevno s nama preživljavali ratni reporteri i fotografi“, podsjetila je Karić.

Izvještaji koje su slali reporteri obilazili su svijet, a građanima Sarajeva budili nadu da će biti završena opsada te se vratiti normalnom svakodnevnom životu.

Velma Šarić, predsjednica Centra za postkonfliktna istraživanja koja je ujedno i jedan od organizatora izložbe, navela je kako je izložba od historijskog značaja.

”Bosanskohercegovački rat je bio najbolje dokumentovani rat, takoreći i opsada Sarajeva je bila jedna od najbolje dokumentovanih opsada. Vrlo je bilo značajno da su strani reporteri i novinari u to vrijeme živjeli s običnim građanima i slali slike onoga što se dešavalo, jer su ti izvještaji mnogo tome doprinijeli da na kraju Međunarodni tribunal za bivšu Jugoslaviju u Haagu ustanovi, nakon slika masakra na Markalama, koje su obišle cijeli svijet, tada su Ujedinjene nacije donijele odluku da ustanove Haški tribunal“, rekla je Šarić

Komentariši

Pratite nas na društvenim mrežama

Vremenska prognoza za danas

SARAJEVO

Kursna lista