Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine, uoči odlaska u Poljsku na pretkvalifikacijski turnir za Olimpijske igre, danas je na konferenciji za medije javnosti predočila očajne uslove u kojima su najbolji bh. košarkaši obavili pripreme.
Jedan od najboljih košarkaša BiH Jusuf Nurkić naglasio je da iste probleme u BiH imaju generacije košarkaša, te da je došlo vrijeme da se tome stane u kraj.
Kako je kazao, bh. reprezentativci ne znaju kome se obratiti da ovaj tim dobije normalne uslove.
– Nemamo nikakve uslove, spavamo po četvorica u jednoj sobi. Ekipa nema kondicionog trenera iz ko zna kojih razloga. Imamo generacije djece koja će htjeti igrati za druge države ako se to ne promjeni. Svake godine nemamo para, tražimo donacije, a dobrodošli smo ako šutimo i radimo – kazao je Nurkić i dodao da u ekipi vlada odlična atmosfera jer su svi igrači došli da srcem predstavljaju svoju zemlju, te da u Poljsku putuju da osvoje turnir.
Košarkaš Real Madrida Džanan Musa kazao je da BiH tokom priprema organizuje jednu do dvije pripremne utakmice, dok druge reprezentacije organizuju desetak mečeva.
– Ovo su problemi koji se trebaju riješiti odmah, a Savez mora stati iza nas. Ovaj problem će biti i za 50 godina jer nemamo plan. Moramo imati mjerilo pred velika takmičenja, a ne da igramo dvije utakmice protiv Obale Slonovače. Mislim da ne radimo dobar posao i nadam se da će ova poruka biti dovoljno snažna da država stane iza nas. Žalosno bi bilo da ne iskoristimo ovu generaciju momaka, koji igraju jer vole ovu državu. Trebamo napraviti da je normalno da idemo na velika takmičenja – rekao je Musa.
Kapiten reprezentacije Bosne i Hercegovine Miralem Halilović je zahvalio svim ljudima koji Košarkaškom savezu BiH pomažu finansijski, ali smatra da Savez mora sam pronaći model finansiranja.
– Trebaju organizovat utakmice poput Slovenaca, a najčešći problem je finansijske prirode jer nemaju para, iako je diaspora sada tu, a Sarajevo film festival je u toku. Vjerujem da bi se organizacijom par utakmica u ovom periodu otklonilo mnogo finansijskih problema. Postavite fan shopove, snimite reklame. Sve se radi na principu improvizacije i gašenja vatre. U teretanu idemo taksijem, neki članovi tima su spavali po autima – kazao je Halilović.
Dodao je da košarkaši ne traže mnogo i podjsetio da se svi odazivaju pozivu u reprezentaciju iz ljubavi, bez ikakve finansijske naknade i osiguranja.
Vlada Kantona Sarajevo i Ministarstvo kulture i sporta KS jedni su od rijetkih koji su reprezentaciji finansijski pomogli. Ministar kulture i sporta KS Kenan Magoda naglašava da novca u BiH ima i previše, ali da sistem koji bi sredstva usmjerio na pravu adresu ne postoji.
– Tužan sam što godinama slušamo jednu te situ priču, a to je nebriga o nacionalnom sportu. Apelujem na sve kolege da se uključe i daju podršku nacionalnom sportu. Mi smo odvojili 300.000 KM. Zamislite da deset Kantona odvoji desetinu toga, imali bi 50 posto bolje uslove. Ovaj posao mora završiti Ministarstvo civilnih poslova – rekao je ministar.
Selektor reprezentacije BiH Adis Bećiragić ističe da košarkaši BiH bez obzira na sve probleme na treninzima daju više od 80 posto svojih mogućnosti i da dolaze u BiH bez obzira na rizike koje reprezentativna okupljanja nose, bez da imaju ikakav vid osiguranja.
Upozorio je da se mnogi igrači iduće godine vjerovatno neće odazvati, ako se stvari ne promijene.
– Oni to neće javno kazati, ali ja znam kako igrač razmišlja. Jednostavno će doći do toga da se igrači neće više odazvati pozivu selektora. Moramo uspostaviti sistem, jer oko reprezentacije treba vojska ljudi koja će podmiriti sve zahtjeve ekipe. Pitanje novca nije naš posao – dodao je selektor.
Predsjednik Košarkaškog saveza BiH Dalibor Miloš ističe da je u periodu njegovog preuzimanja ove funkcije Savez imao potpisan samo jedan sponzorski ugovor, dok troje ili četvoro zaposlenih rade 200 posto svojih mogućnosti da bi namirili sve potrebe bh. košarke.
– Košarka i Savez su brend koji nije iskorišten. Počeli smo raditi na rebrendiranju, ali to je zaista dug proces. Nemamo sistem finansiranja ne samo na nivou reprezentacije već i klubova. Imamo tužbu od bivšeg selektora Bosnića, tužbu Haruna Mahmutovića, kao i tužbu od bivšeg dobavljača opreme, tako da je moguće da dobijemo zabranu takmičenja u FIBA-i – zaključio je Miloš.