Prvi put u evropskom fudbalu: Klub će garantovati automatsko obnavljanje ugovora za igračice u slučaju trudnoće tokom poslednje sezone njihovih ugovora
U onome što je prvi među elitnim klubovima evropskog fudbala, AC Milan predstavlja inovativnu politiku porodiljstva za svoje igračice i osoblje, formalno osiguravajući niz zaštite tokom trudnoće i ranog djetinjstva koja nadilazi trenutne propise.
Prema Globalnom izvještaju o zapošljavanju FIFPRO iz 2017., globalnoj studiji o uslovima rada u ženskom fudbalu, samo 2% intervjuisanih igračica na četiri kontinenta ima djecu, a 47% ih je reklo da bi napustilo fudbal da bi osnovalo porodicu.
Ovom politikom, AC Milan ima za cilj da podrži igračice i profesionalce koji čine tehničko osoblje tokom njihovog razvojnog puta, a ne samo u njihovom profesionalnom razvoju, stvarajući okruženje koje im omogućava da donose značajne životne izbore. Pored zaštite koja je već predviđena važećom zakonskom regulativom, Klub će garantovati i:
Automatsko obnavljanje ugovora sa jednogodišnjim produženjem pod istim ekonomskim uslovima za igračice ako im ugovor ističe tokom sezone u kojoj je trudnoća počela
Pomoć pri čuvanju djece tokom sportskih aktivnosti i podrška za letove, smještaj i druge putne troškove za djecu igračice koja je nosila trudnoću ili je jedini staratelj, plus jednog pratioca.
Igrači Rossonerea će također nastaviti da imaju koristi od zaštite vezanih za trudnoću, obaveznu naknadu i povratak u aktivnosti kako je propisano trenutnim pravilima, posebno FIFA smjernicama, AIC kolektivnim ugovorima i internim propisima kluba. AC Milan također svojim igračima obezbjeđuje profesionalce iz psiho-pedagoške, fizioterapijske i nutricionističke oblasti i zadržava pravo uključivanja vanjskih stručnjaka po potrebi.
Da bi definisao svoju politiku, AC Milan je uključio igrače iz svog Prvog tima i Primavera tima u proces vođen psihopedagoškim područjem Kluba, kroz sastanke, intervjue i ankete. U istom duhu dijeljenja, AC Milan će nastaviti da gradi i oblikuje svoju ponudu kako bi osigurao stvaranje sve inkluzivnijeg i sigurnijeg okruženja za svoje igrače i članove osoblja.
Giorgio Furlani, izvršni direktor AC Milana, izjavio je: “Ponosni smo što predstavljamo tako važan projekat, koji još jednom pokazuje pažnju AC Milana prema relevantnim pitanjima za sve ljude porodice Rossoneri. Želimo da ovaj novi korak bude dodatna motivacija za rast i razvoj cijelog kluba, postajući model koji treba slijediti, na nacionalnom i međunarodnom nivou, osiguravajući da svijet fudbala sve više postaje okruženje u kojem svako može slobodno donositi važne lične odluke.”
Elisabet Spina, šefica ženskog fudbala u AC Milanu, dodala je: “Klub je oduvijek pokazivao veliku pažnju na dobrobit svojih igračica i članova osoblja, kako profesionalno tako i osobno. Na primjer, mi smo bili prvi italijanski klub koji je dao doprinos socijalne sigurnosti za naše igrače, znatno prije uvođenja profesionalizma, to smo dodatno demonstrirali kroz manifest #WeAllAreFootball za ublažavanje rodnih sukoba, što je dovelo do definisanja principa, inicijativa i konkretnih intervencija na infrastrukturi Kluba da započnemo novu sezonu u kojoj ćemo raditi na postizanju važnih ciljeva, kako na terenu tako i van njega: uzbuđeni smo što ćemo tome pristupiti uvođenjem naše inovativne politike.”