U Mostar se nakon 31. godinu vraća tradicionalni februarski turnir “FK Velež -14 februar”, koji je osnovan 1965. godine u čast oslobođenja Mostara i do 1992. godine okupljao najveća imena elitnih klubova iz Jugoslavije i zemalja svijeta.
Ove godine tradicionalni turnir će se po prvi put nakon rata održati 11. februara u svom 29. izdanju i okupiti elitne juniorske selekcije iz BiH i Crne Gore, što u klubu smatraju velikim događajem koji bi trebao vratiti tradiciju i seniorskih okupljanja u narednom periodu.
“Za nas je ovo vrlo važan turnir, koji ima jaku simboliku, jer je održavan u čast oslobođenja Grada Mostara od 1965. sve do 1992. godine. Održavao se 28 godina za redom, a Velež je 14 puta bio pobjednik ovog turnira i to je za nas vrlo važan dio tradicije”, kaže predsjednik UO Veleža Senad Kevelj.
Istakao je da ove godine kreću s juniorskim turnirom i da se nada kako će u narednom periodu organizovati i seniorski turnir koji je veoma važan dio historije stogodišnjeg mostarskog kluba.
Historijat Februarskog turnira
Fudbalski turnir u Mostaru, poznatiji kao „Februarski turnir“, održan je prvi put 1965. godine u organizaciji Grada Mostara i FK Velež. Turnir je organiziran u čast 20-godišnjice oslobođenja Mostara, 14. februara 1945. godine. U Drugom svjetskom ratu gotovo svi članovi i simpatizeri Veleža od prvog dana su se uključili u borbu protiv fašizma, okupatora i njegovih domaćih pomagača, a kraj rata nije dočekalo njih 77, koji su položili život za slobodu domovine. Među njima je devet fudbalera proglašeno narodnim herojima, od kojih je osam poginulo, a samo je jedan ostao živ – Mehmed Trbonja.
Turnir je imao ukupno 28 izdanja i vremenom postao priznat kao jedan od najrenomiranijih fudbalskih turnira u ovom dijelu Evrope kroz kojeg su naš Grad i Klub imali priliku ugostiti neke od najpoznatijih evropskih ekipa svog vremena ali i renomirane fudbalske reprezentacije. Tako izdvajamo: mađarski Honved, MTK, Vašaš i Ujpešt Doža, austrijski Rapid i Šturm, čehoslovačka Slavija, rumunski Bakau, istočnonjemački Magdeburg, švajcarski Lucern, iranski Tadž, sovjetske ekipe Lokomotive iz Moskve i Dinama iz Tbilisija. Kako smo naveli, čak su i renomirane fudbalske reprezentacije učestvovale na turniru – SSSR-a i Poljske.
Poljaci su 1974. godine na turnir doputovali sa možda najtalentovanijom generacijom u svojoj istoriji – Šmudla, Kasperčak, Lato, Šarmah i drugovi su samo pola godine kasnije osvojili treće mjesto na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj, a 1976. godine u Montrealu postali olimpijski pobjednici. Ali su u finalu Februarskog turnira naišli na izuzetno raspoloženog domaćina, koji ih je golovima Vahida Halilhodžića, Duška Bajevića i Franje Vladića deklasirao sa 3:0.
Napadač Veleža, “Princ sa Neretve” Dušan Duško Bajević je sa 22 gola najbolji strijelac turnira. Rekordnu pobjedu ostvario je FK Velež 9. februara 1980. godine protiv Dinama – 9:2. Interesantno je da su Blaž Slišković i Vladimir Skočajić bili četvorostruki strijelci.
Dio tradicije bila je i kiša koja je gotovo uvijek padala za vrijeme odigravanja turnira.